Често се случува да потониме во сопствените мисли и да не го контролираме она што доаѓа и си оди од нашата глава. Понекогаш целиот овој процес знае да ѝ наштети на реалноста и да го забави процесот на реализирање соодветни акции со кои лесно би можеле да заборавиме на несоодветниот мисловен процес кој на некој начин ја прави реалноста депресивна, „непоправлива” и исполнета со тешкотии.

Најголемата грешка која ја правиме, понекогаш и несвесно, е тоа што огромен дел од слободното време го поминуваме мислејќи на тоа како да исполниме одредена задача и зошто ни се случува ова токму нам. Ваквиот стадиум го забрзува појавувањето на блокадите во мисловниот процес и често завршуваме заплеткани во сопствените мисли. Со цел да ја избегнеме ваквата „реалност” пожелно е секојдневно да се самозапознаваме и да научиме како да го контролираме она што ни се случува во нас.

woman g9d6a2c82b 1280

Не бараме изговори, бараме решенија

Наместо целиот ден да го поминеме барајќи изговори зошто не би функционирала одредена зацртана цел, пожелно е да бараме решенија, односно како би направиле да го постигнеме она што сме го наумиле. Идеите не се раѓаат во нашиот мисловен процес, со цел да нé блокираат, тие се раѓаат со цел да нé поттикнат да го користиме капацитетот со кој располагаме и постојано да ја развиваме функцијата на мозокот. На тој начин мозокот работи постојано, а тогаш нема време за несоодветни мисли кои не само што го попречуваат нормалниот развој на работите, туку и резултираат со одредени психолошки последици.

Пружете си одмор и посетете ја омилената туристичка дестинација

Промената се докажала како добар лек за сите рани. Во моментите кога се чувствуваме напнато и не можеме да ја издржиме реалноста, добро би ни дошла промена. Одличен начин за промена е посета на некоја омилена туристичка дестинација, која не само што ќе ни помогне при чистењето на сите тешкотии кои сме ги насобрале, туку ќе направи и за момент да се ослободиме себе си со тоа што ќе заборавиме на обврските.

girl g13c50511e 1280

Акцијата секогаш резултира со реакција

Доколку времето со кое располагаме е исполнето со обврски и можности како да се надоградиме себе си, наместо секојдневни жалби и критики, ќе сфатиме дека нашиот мозок е фокусиран на извршувањето на тие поставени цели, а не на негативните мисли. Фокусот кон работите кои би ни донесле добро нам, па и на сите останати секогаш ќе резултира со позитивни исходи, додека преголемата концентрација и посветување на времето на сé она што не ни одговара, само ќе го влоши нормалниот тек на размислувањето.

man gf6ba03402 640

Најдете си хоби кое ќе ви пружи релаксација

Секојдневно сме изложени на извршувањето на задачите кои се бараат од нас. Секако тоа е добро, затоа што учиме, се надоградуваме и се здобиваме со разнолики искуства. Но што со времето во кое не знаеме што да правиме? Изнаоѓањето на хоби е една од најдобрите тактики кои можеме да ги искористиме за да се релаксираме и да си пружиме нешто корисно себе си. Било да е тоа, скијање, планинарење, пешачење, пишување, уметност и.т.н. Ние не само што се запознаваме подлабоко себеси, туку и сфаќаме што е она што навистина нé привлекува и кое можеби во иднина ќе ни донесе изобилство на среќни моменти.

323134492 706229137610469 8653503864938532352 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Ново детско катче во Битола – Игротека Jungle fun

Битола доби уште едно катче наменето за најмилите – Игротека Jungle fun…

За лицемерното смирение…

Покрај вистинското смирение постои уште и лажливо смирение. Тоа е суетното “смирение”,…

Академијата за боречки вештини „ЗА НЕД ДО“ го прослави 40-от роденден

Кунг Фу Клубот кој гордо го носи името на сопствениот град „Битола”…

Смела и гламурозна креација на Александар Ортак за матурски фустан

Матурската прослава е крајната точка на едно прекрасно животно поглавје исполнето со…