Најубаво срочена философска лекција која било кога сте ја посетиле, е напишана од Стивен Фриедман…Тој е поет, сликар, автор, учител, молекуларен биолог, но суштината на неговата потрага е одговорот на прашањето како да ја екстрахира убавината од болката… ( The New Yorker ).

IMG 5313

Топло Ви го препорачуваме овој театарско – философски перформанс и средбата со Стивен Фриедман кој е исклучителна мултимедијална личност и изведувач. Oвој Четврток 23.02 со почеток во 20.30 ч. во Офицерски дом – Свечена сала, PHALARIS’S BULL: SOLVING THE RIDDLE OF THE GREAT BIG WORLD, Театарска претстава од Steven Friedman – САДКИЦ Битола во соработка со амбасадата на САД во Скопје и Општина Битола

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…