Христина е првото бебе кое се роди во битолската болница. Мајката Сара Поп Атанасова го донесе на свет во 1:42 часот после полноќ.

bebe 2023 1

Дежурната екипа на гинеколошко-акушерското одделение на Клиничка болница кои рекоа дека ноќта помина работна, а на свет донесени се здрави деца.

Градоначалникот Тони Коњановски денеска го посети гинеколошко-акушерското одделение каде го пречекаа дежурните доктори прим. д-р Елизабета Чипуровска и д-р Христо Ѓорѓиевски, раководителката д-р Маја Аврамовска и директорот на болницата, д-р Александар Обедниковски.

На родилките им донесе подароци и им посака убава и среќна година.

bebe 2023 2

„Сите се прворотки, кои не израдуваа со принова. Првото бебе во Битола е Христина која ќе кое ќе донесе радост и среќа на родителите, но и на сите нас, затоа што велат ако првото бебе е женско годината ќе биде бериќетна“, рече градоначалникот Коњановски.

bebe 2023 1press

„Пред полноќ беа родени уште две деца, машко и женско кои заради итноста мораше мајките мораше да бидат побрзо породени. Пред полноќ се породија Виолета Начковска Митровска, која на свет донесе машко дете и Риние Мемедовска која роди девојче“, рече д-р Чипуровска.

bebe 2023 3press

„На првото битолско чупе и посакувам гордо да чекори по Широк Сокак со весела насмевка и посакувам светла иднина во нашата убава битола, но поплодна да ни биде годината“, рече д-р Маја Аврамовска, раководител на одделението.

bebe 2023 4press
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…