На 8.10.2022 година (сабота) во Кино Манаки со почеток од 18 часот ќе се одржи промоција на краткиот документарен филм „Младите се иднината“. Филмот зборува за младите и нивните размислувања – зошто би останале да живеат и да работат во Битола, што е она што ќе ги мотивира да не ги спакуваат куферите и да ги бркаат своите соништа илјадници колометри подалеку од својот роден град.

so logo

Доколку им се пружи шанса, младите не би размислувале ни за момент и со задоволство би заминале надвор од границите на Балканот. Вака одговорија анкетираните млади од цел Балкан, меѓу кои и од Битола на прашањето „Доколку би имале прилика да ја напуштите својата татковина дали би го сториле тоа?“ кое беше дел од магистерскиот труд на Сара Трајчевска од Битола, дипломиран новинар на Универзитетот во Констанца во Романија.

Загрижувачките одговори кои ги доби на анкетните прашалници како дел од нејзиниот магистерски труд беа повод да се сними краткиот документарен филм „Младите се иднината“.

Кај Сара, едно прашање се вртеше сите изминати години поминати во туѓина: „Ако дома е местото каде што сме се родиле и каде секогаш сме добродојдени, тогаш зошто бараме засолниште на некое друго за нас непознато место?“

Своите размислувања на темата, зошто младите да останат да живеат и да работат во својот роден град ги раскажуваат и Сара Мицевска и Марија Тасевска, успешни студентки кои сакаат да останат во Битола и тука да се развиваат на професионален план, но и да придонесат за посветла иднина.

Сценариото е на Сара Трајчевска, снимател и монтажер Саше Богоевски во режија на Маја Богоевска.

Проектот е во реализација на Здружението БСМ Битола во соработка со порталот Читај бе и Креатив Продукција, поддржан од Општина Битола во соработка со ЈОУ Културен информативен центар Битола.

  Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
  Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
  Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
  Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Како да се препознае Аутизмот кај бебиња и мали деца? – совети на Сонита Фејзовска, социјален и рехабилитациски педагог

  Автор: Сонита Фејзовска, социјален и рехабилитациски педагог Некои родители ги препознаваат знаците…