Филмската уметност е можеби најприсутен уметнички медиум кој кај публиката има моќ на пренесување на одредена порака, импресија, емоција. Програмска определба на Културно информативниот центар Битола е на битолската публика да им овозможат што повеќе пристап до сериозни филмски производи, запознавајќи се на тој начин и со европската филмска продукција и автори.

Овој пат оваа институција за публиката нуди уште еден кино проект кој во соработка со Центарот за германски јазик „Илиеви“ и Goethe институтот од Скопје.

Од 10 до 15 октомври започнува „Неделата на германски филмови во Кино Манаки“. Филмовите ќе се прикажуваат од 20 часот. Влезот е слободен.

311029447 182422870941298 6088573322693764687 n

Есенските вечери подобро се поминуваат со филм, особено ако е понеделнички. „Неделата на германски филм во Кино Манаки“ во понеделник започнува со филмот „Лили Марлен“.

311425088 182612060922379 4798677800433662437 n

  Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
  Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
  Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
  Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

  По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…