Македонскиот репрезентативец, Жарко Пешевски, наредните три години ќе биде дел од Еурофарм Пелистер. Задоволен е од подготовките во Маврово, а за доаѓањето во Битола вели дека бил подготвен да дојде.

viber image 2022 08 15 19 05 28 030

„Се работеше на високо ниво, минимум три-четири тренинзи на ден. Потоа се вративме во Битола, каде нивото на тренинг се намали. Работиме повеќе на тактичко-техничкиот дел, а трчањето е веќе зад нас. Се спремаме за педесеттиот јубилеен турнир во Струга, каде што ќе има многу квалитетни екипи и тоа е идеална шанса да се претставиме во најдобро светло пред двата важни дуели.

Екипата од минатата сезона ја напуштија десеттина ракометари, дојдоа 7-8 новајлии. Повеќе сме спринтерски ориентирани, има многу трчање, нема време за измени. Секој го дава својот максимум, па дури и јас се враќам и играм одбрана, па ако има шанса се менувам. Работиме на високо ниво, имаме одлично темпо и ќе создаваме проблеми на скеој противник.

Бев спремен да дојдам во Битола, ме подготвуваа на тоа. Но, не верував на гласини и на приказни, морав сам да се уверам. Секој битолчанец, и тој што има шанса да дојде во салата, а и тој што не доаѓа, спремен е да нè бодри и желен е да го види Еурофарм Пелистер во најдобро издание“, вели Пешевски.

Жарко Пешевски – кружен напаѓач
11.04.1991 – Скопје

2013-2018 – Металург Скопје
2018-2019 – Мотор Запорожје
2019-2022 – Штутгарт
2022 – Еурофарм Пелистер
Договор (2022-2025)

  Голем меѓународен натпревар во спортски танц во Битола
  Голем меѓународен натпревар во спортски танц и 12 дисциплини кои на натпреварувачите …
  Задушница – спомен за покојните
  Задушниците се посебни денови одредени од црквата за спомен на покојните. Тоа …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

  По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

  16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

  Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

  Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

  Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

  Интервју со Маја Атанасовска, организатор на првата женска трка во Битола – Биди своја

  На 17 јуни во Битола ќе се одржи првата ноќна женска трка…