По повод Месецот на книгата и училишните библиотеки во НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола одржа работилница за одржување на книжниот фонд во нашата библиотека. На оваа работилница учествуваа учениците од втора и трета година графичка струка, графички техничари од СОУ “Таки Даскало” – Битола заедно со своите професорки Весна Мундишевска-Велјановска, Валентина Ристеска, Катерина Спасовска Маурдева, Мери Цицковска и Снежана Паскова.

311880763 489815419854114 768715778963775382 n

Учениците имаа можност да ја видат нашата библиотека и да се запознаат со одделите во кои работат библиотекарите. Како графички техничари тие имаа можност практично да видат како работи одделот за реставрација на книги во нашата библиотека. Помошник библиотекар Јулијана Христовска Кулевска од одделот за заштита и репрографија на книгата им покажа како се реставрираат книги со тврд и мек повез и како се прави корекции доколку книгата е оштетена.

Учениците покажаа големо знаење и цело време поставуваа и одговараа на прашања поврзани со заштитата на книжниот фонд.

  Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
  Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
  Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
  Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

  Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…