multipla skleroza

30 Мај се одбележува како ден за борба против Мултипла склерозата. Во неможност да оди во Скопје на маршот организиран од Националното здружение за мултипла склероза, заради здравствени причини, Анета Бошевска од Битола која долги години се бори со оваа болест го одбележа денот во Битола во име на нејзината мајка која долги години се бореше МС.

На овој ден се чекори насекаде во светот, се бројат чекорите за сите кои се борат со МС.

Анета претходните две години со изложба го одбележуваше овој ден, но оваа година со помош на ОУ „Тодор Ангелевски“ Битола каде учат нејзините синови, таа, но учела и нејзината мајка во чиј спомен го одбележува овој ден, организираа настан.

„Да не пропадне цел мој труд ,спремна бев со маици, со балони и се во портокалово, само побарав наставничките на двата класа каде што учат децата да ги ослободат еден час и целиот настан да биде во училишниот двор. Децата сите, родителите, наставниците, толку. Но, веќе имав подршка стигнуваа пораки дека пред Саат кулата ќе се приклучат и средни училишта со наставници. Затоа од дворот зачекоривме. Децата од ОУ „Тодор Ангелевски“ тргнаа да бројат чекори до плоштад“, раскажува Анета.

Таа вели дека таму ги пречекале професори од Економското училиште и гимназијата со своите ученици. Благодарна е до сите нив за поддршката и видливоста која се даде, со надеж дека наредната година Битола на овој ден ќе биде во портокалево.

viber image 2023 05 31 14 06 58 914 e1685535162481
meblo trejd mialnik
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…