nalovna biblioteka

Директорот на НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола м-р Бојан Стефановски потпиша меморандум за соработката со претставници од Државното средно училиште за рехабилитација и образование „Св. Наум Охридски“ – Скопје кои имаат дисперзирани паралелки во нашиот град.
Училиштето им нуди на децата со попреченост да се стекнат со диплома за завршено средно образование – насока графичари, со што понатаму ќе можат да се пријават на пазарот на трудот.

335564120 570250961719559 4636496937457987319 n


Борбата на овие професори кои работат со овие деца е за голема пофалба, а библиотеката е тука за поддршка.
Во заедничка соработка со училиштето започнавме да го реализираме проектот „Креативни забавни работилници за поттикнување на читањето кај деца со попреченост“ кој е одобрен од Министерството за култура на Република Северна Македонија.


Со потпишувањето на овој меморандум предвидени се многу заеднички активности и проекти помеѓу двете страни се со цел да се постигне инклузија на овие деца во општеството.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…