FB IMG 1676884257783

На 17. 02 директорот на НУУБ „Св. Климент Охридски“ – Битола, м-р Бојан Стефановски потпиша меморандуми за соработка со директорката Наташа Ставревска од ООУ „Гоце Делчев“-Битола и директорката Жанета Тошеска од ООУ„ Св. Кирил и Методиј“-Битола.

FB IMG 1676884271614

На средбата беа договорени активности на библиотеката и основните училишта, меѓу кои предвидена е заемна размена на информации, знаења и искуства од областите на образованието и културата; учество, соработка и реализација на заеднички проекти, како и заедничко одбележување на значајни настани преку организирање на работилници, предавања, трибини, промоции и сл.

FB IMG 1676884261064

Библиотеката продолжува со низа настани со цел да ги интегрираме децата, учениците, младите и возрасните лица библиотеката да стане нај посакуваното место. Битолската библиотеката е еден од столбовите на духовните, творечките, културолошките и јазичните аспекти на секоја нација, на секоја популација.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…