nezaborav

Во рамките на БИТФЕСТ 2023, во среда 5-ти јули, во Центарот за култура – Битолаќе се одржи традиционалната манифестација НЕЗАБОРАВ 2023 по 13-ти пат.

Годинешниот НЕЗАБОРАВ е посветен на Фестивалот на забавни мелодии со фолк мотивишто во Битола се одржуваше од 1992-1996.На концертот во живо ќе настапат исклучиво битолски музичари и пеачи со песни одбитолски автори.

Досега НЕЗАБОРАВ беше посветен на: Сашка Петковска, Јонче Христовски, Пепи Бафтировски, Љупчо Спасеновски (Буба Мара) Добри Ставревски, Гоце Николовски, Миле Шерденков, групата Битолски Конзули, Битолчани на Валандово, Драган Каранфиловски – Бојс, ипесни за Битола – прв и втор дел.

Манифестацијата е комплетно финансирана од Општина Битола во рамките на БИТФЕСТ. Автор на проектот: Панде Димитровски.

meblo trejd alati2
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…