stefi

ОД МЕЃУНАРОДНИОТ  ТУРНИР „ЃОРЧЕ ПЕТРОВ”  2023  К.К .„ЗАНШИН“-ДО БИТОЛА СЕ ВРАТИ СО 4 СРЕБРА И 13 БРОНЗИ.

На 15.10. 2023 год.  Карате Клуб „ЗАНШИН ДО “-БИТОЛА настапи со 20 натпреварувачи во 26  категории и се закити со: 4 сребрени медали и 13 бронзени медали.

На овој натпревар  учествуваа  околу  500  натпреварувачи. За Карате Клуб „ЗАНШИН ДО“-БИТОЛА ова е голем успех бидеќи на овој турнир настапи дел од подмладокот  на клубот – натпреварувачи кои прв пат настапуваат.  Од овој турнир со сребрен медал се закитија: Николај Петковски ката  2016 год.  Бојана Бошкова 2015 ката, Тони Кулевски  кумите кадети  + 70кг.  Николај Петковски, Магдалена Божиновска и Јована Јовановиќ  ката тим женски 2016 год. Александра Божиновски, Михаил Марковски и Давид Стојчевски ката тим машки кадети-јуниори. Со бронзен медал се закитија: Николај Петковски, Михаил Јовановиќ и Бојана Бошкова во ката тим машки  2015/2014 ,  Каја Темелковска,  Николај Петковски  и Виктор Ристевски  ката тим машки  2013/2012, Николај Петковски во ката 2016 , Јовановиќ  Јована ката 2016 , Наталија Попчевска ката 2016, Магдалена Попчевска ката 2016 год,, Јана Цветковска ката 2016, Виктор Швигир 2016 год.  Николај Петковски ката 2015год.  Виктор Ристевски ката 2012 год, Александар Божиновски ката кадети, Ана Костојчиновска ката јуниори.

Ова е прв натпревар од оваа сезона, следен настап ќе имаме на 21.10. 2023 год.на Тетово Опен и на  04.11. 2023 год. Државно првенство кадети, јуниори и У21. Ова беше едно искуство плус и можност да видиме екипата колку е спремна после  летото. Задоволна сум од такмичарите и очекувам уште поголеми успеси на натпреварарите кои следат, истакна тренерот Стевка Јанковска Петковска.

meblo trejd lepila
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…