Понеделник, на 4.09.2023. во НУУБ „Свети Климент Охридски“ Битола ќе биде отворен новиот мултинаменски простор „Дневна соба на градот“ кој е наменет за користење на сите возрасти, вклучувајќи ги и лица со попреченост. Истиот ден во Библиотеката ќе присуствуваат и библиотекари од цела држава кои што ќе учествуваат во реализација на проектот „Мрежа на хортикултурни библиотеки“ чиј координатор е м-р Јелена Петровска, со предавање на основачот на мрежата Мирко С. Марковиќ и директор на библиотека „Димитрије Туцовиќ“ од Лазаревац (Р.СРбија) Јасмина Иванковиќ.

369777720 699215528914101 4670490364648803723 n

Дневната соба на читателите ќе им понуди:

• Слободен интернет пристап

• Книги, бестселери, сликовници

Странска популарна литература

• Дневен печат

• Секаков вид списанија

• Стручна литература за квалитетно поминување на слободното време

• Можноста за друштвени игри

• Литература по области

• Информации и предлози за читање

• Помош при пребарување

• Изложби

• Работилници

• Курсеви

• Клуб на читатели

• Можноста за волонтирање во библиотеката со посебни привилегии

• Закажување на средби

• Фото сесии

• Нови библиотечни програми по Ваш избор

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…