СВР Битола заради одржување на спортската манифестација ТРЧАЈ БЕ 2022, во чии рамки годинава ќе се одржи и Националното првенство во полумаратон, утре 04.09.2022 година (недела) во Битола, во временскиот период од 07:00 до 12:00 часот ќе преземе мерки на посебен режим на сообраќај на следните релации: – Старт на трката: Бул. „1-ви Мај“ во близина на Саат Кула – „Бул. 1-ви Мај“ од страната на Музичко училиште се до кружниот тек кај Педагошка – улица „Генерал Васко Карангелевски“ од кружниот тек кај Педагошка до кружниот тек кај Веро – улица „11-та Македонска Дивизија“ до базен Довлеџик (ул. „Довлеџик“ која води кон Вила Молика ќе биде слободна) – Бул. „1-ви Мај“ од страната на Општина Битола – ул. „Филип II Македонски“ се до кружниот тек кај Дулие – ул. „Батаљон Стив Наумов“ – ул. „Прилепска“ од кружниот тек кај Дулие до ул. „4-ти Ноември“ – ул. „4-ти Ноември“ до крстосницата со ул. „Солунска“ и обиколницата – ул. „Солунска“ до ул. „Широк Сокак“ Од Широк Сокак од ул. „Солунска“ до стартот на трката кој воедно е и цел. Цел на трката: Бул. „1-ви Мај“ во близина на Саат Кулата.

301276625 338133285125339 2892326013444028541 n

Од СВР Битола и организаторите апелираат до граѓаните, паркинг местата кај Плоштад Магнолија односно Саат Кула и на ул. Солунска кај Широк Сокак да бидат слободни во недела наутро со цел непречено движење на тркачите меѓу кои ќе има и репрезентативци на повеќе земји. Предвидени се доволно алтернативни рути и полициски службеници кои ќе го контролираат сообраќајот. Во случај на итност (медицинска помош, полиција, противпожарна служба) повикајте ги надлежните служби.

301626439 653206386146102 6579265066547883101 n

Здружението „Трчај бе“ кое е организатор на настанот однапред се заблагодарува на сите Битолчани за нивното разбирање за овој голем спортски настан и ве повикува на бодрење на тркачите.

  Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
  Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
  Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
  Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

  Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

  Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

  Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

  Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

  Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

  Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

  На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…