Членовите на Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола денеска со четврта активност – теренско сликање за поддршка кон итно враќање на статусот на 55-годишното Детско ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола кое 41 година ја реализира најстарата и најголемата светска детска ликовна колонија „Мал Битолски Монмартр”.

viber image 2022 09 03 13 03 18 757

Денеска на Широк Сокак сликаа староградска архитектура на главната пешачка зона во Битола „Широк Сокак”.

viber image 2022 09 03 13 02 57 170
viber image 2022 09 03 13 03 17 986

Беше поставена и кутија за донации, средства кои им се потребни за функционирање. Исто така, денеска добија и донација од Ротаракт клуб Битола Широк Сокак, 50 пакетчиња мрсни боици кои им ги врачи претседателката за оваа година, Рула Чаламани.

„Министерството за образование и наука на Македонија повеќе од 10 дена се без трајно решение за нашиот статут кој беше неспорен 30 години, а веќе втор месец сме блокирани поради прекинот на финансирањето. Учебната 2О22/2О23 година во Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола започнува на 10 септември 2О22 година со 50 потврдени ученици и 30 кои ќе имаат тест приемен период“, велат од ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ Битола.

  За сите разочарувања кои нé отрезниле…
  Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
  „Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
  Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…