Шеесет планинари новата година ја дочекаа на Пелистер и го имаа најубавиот поглед – првото изгрејсонце во новата година.

Планинарската група „Олимпус Монс“ по 12 пат на 1 јануари ја организира турата со симболично име „Први на први“.

-Искачувањето го започнавме од Инфоцентарот на НП Пелистер на  1350 мнв, се движевме по патека долга 14 км, во правец на Цапарска пресека, Ловечка куќа,  се до врвот Пелистер каде  пристигнавме околу 5,30. „Први на први“  е прв спортски настан на Балканот, можеби и поширок, и полека но успешно прераснува во еден препознатлив битолски бренд.  Целта на овој настан е да ги промовираме  убавините и потенцијалот на НП Пелистер кој го има и нуди во насока на идниот економски развој на поширокиот регион. Исто така, со овој настан сакаме да ja поттикнеме љубовта кон планината и  планинарењето, вели Иванчо Тошевски, претседател на Олимпус Монс и еден од организаторите на настанот.

Секоја година магијата на првото изгрејсонце на Пелистер е уникатна, велат организаторите, а годинава беше надополнета со огномет. Настанот е проследен со интересни случки кои долго се паметат, па имало запросување, почеток на нови врски, нови пријателства.

Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
„Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Галерија од Празничната атмосфера од Пелистерскиот Новогодишен базар

Магичната бајка за време на новогодишните и Божиќните празници. Забавата која цела…

„Руска црква“ го чува споменот на големиот угодник Божји, свети Јован Шангајски кој често богослужел во неа

Мала и невообичаена по својот изглед, но зрачи со огромна светлина. Кој…

„Македонијо во срце те носиме“ синоќа во Битола – Битолската коњаница Галоп ги развеа знамињата

Синоќа на платото на Офицерскиот дом во Битола се одржa вториот концерт од…

Фотогалерија од црвениот тепих на 44. издание на ИФФК „Браќа Манаки“

Фотогалерија од црвениот тепих на отворањето на 44. издание на Фестивалот на…