Sveti Jovan

Во еден руски град живеел човек кој поседувал продавница.

Сепак, постојано беше во загуба и долгови, иако работеше чесно.

Му дал завет на Свети Јован Крстител да му се моли и да пости 2 години во негова чест, со желба Светителот да му помогне да го врати долгот и да го има тоа што му треба за живот.

Сепак, и по 2 години од оваа жртва – ништо.

Така безнадежен клекнува пред иконата на Свети Јован во солзи и му вели: „И мене Ти ме заборави Свети Јоване!”

Во текот на ноќта заспал Св. Јован му се јави : „Дете мое, ти бараш пари од мене, а јас никогаш не сум држел пари во рака“. Молете се за тоа Свети Никола и Свети Спиридон, а јас се молам за тебе за нешто подобро и поголемо“.

Несреќниот го послушал советот и почнал да му се моли на св. Никола и Св. Спиридон.

Неговите молитви биле услишени и работата почнала да напредува, така што тој ги вратил долговите и станал богат.

Во длабока старост им предал сè на своите деца и отишол да се замонаши во Света Гора во манастирот Кутлумуш, каде што се наоѓа Светата глава на свети Јован Крстител.

За време на монашкиот живот го добил името Јован.

Таа ноќ повторно му се јави Свети Јован му рече: „Синко, јас се молев за ова“.

Извор

Свети Јован Крстител

Со оглед на тоа што главната улога на свети Јован се оствари на денот на Богојавление, древната Црква одреди денот по Богојавление му го посвети на неговиот спомен. За овој ден се врзува и настанот со раката на светиот Предвесник. Евангелистот Лука, кој посака да го пренесе Јовановото тело од Севастија, во којашто големиот пророк беше убиен од царот Ирод, во Антиохија, родното место на свети апостол Лука, успеа да ја пренесе само едната рака на свети Јован, којашто во Антиохија ја чуваа до 10 век.

417431706 363937776380297 7516381319661261458 n

Потоа беше пренесена во Цариград, но во времето на Турците исчезна оттаму.
Меѓу евангелските личности околу Спасителот, личноста на свети Јован Крстител зазема особено место и заради начинот на доаѓањето во светот и заради улогата на Крстител на луѓето за покајание и како Крстител на Месијата – најпосле и заради трагичното заминување од овој живот. Тој се одликувал со толкава морална чистота што навистина може попрво да биде нарекуван ангел, одошто смртен човек. Меѓу сите пророци, свети Јован е единствениот кој можел и со рака да Го покаже Оној за Кого пророкувал. За раката на свети Јован се раскажува дека секоја година, на денот на светителот, архиерејот ја изнесувал пред народот. Понекогаш таа рака се јавувала раширена, а понекогаш згрчена. Во првиот случај означувала родна и богата година, а во вториот неродна и гладна.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…