На 13. 09. 2022 година директорот на НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола м-р Бојан Стефановски и претседателот на Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“-Битола Елизабета Јончиќ потпишаа меморандум за соработка.

306753636 10160344052193679 6689481360673721890 n

На средбата се дефинираше начинот и услови за соработка помеѓу овие две институции. Дел од активностите на овој меморандум се промоција на нови изданија на членовите на БКК, реализација на заеднички работилници од областа на книжевноста, реализација на литературни конкурси, читања, тркалезни маси и сл.

306984094 10160344051573679 4955684002516085494 n
306718334 10160344051553679 8218056618387848436 n
306988010 10160344051568679 20320570706212898 n

  Филмскиот репертоар во кино Манаки недела во знакот на жената
  Во неделата на жените која следи, ја објавуваме програмата со повеќенаградувани филмови …
  Кој ја бара вистината мора да знае како да ја поднесе – кинески древни мудрости
  Во минатото Кинезите обесувале поговорки од двете страни на главниот влез на …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

  Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…