ПСК „Олимпус Монс” ги поканува битолчани на несекојдневен целовечерен музичко-сценски настан кој ќе се одржи на Големо Езеро(2218мнв) под отворено небо во Национален парк Пелистер. Настанот е во рамките на Бит Фест.

под ѕвездите1

На Големо Езеро ќе свири „Сити Бенд“ кои со својот акустичен перформанс ќе се претстават на една од најубавите природни сцени во Македонија.

под ѕвездите

Сите кои ќе бидат дел од несекојдневниот настан, паралелно, ќе имаат можност преку телескопот на астрономот Радан Митровиќ да ја набљудуваат Месечината, Јупитер и Сатурн.

Магијата продолжува до раните утрински часови кога заеднички ќе се упатат кон Врв Ветерница и од таму ќе го набљудуваат изгрејсонцето над Големо Езеро.

Поаѓање: 16.07.2022 (сабота) од Нижо Поле – патека по Дебел Рид – Големо Езеро.

Почетна точка – Лак поток 1,200 мнв
Прва пауза – Чешма Мичо Муши 1,700 мнв
Втора пауза – Карпа 1,900 мнв
Трета пауза – Поток 2,100 мнв
Пристигнување на Г. Езеро 2,218 мнв

Висина на Врв Ветерница – 2,420 мнв

Тежина на патека – Средно тешка
Предвидено време за искачување – 3ч
Должина на патека – 6км
Вкупна денивелација – 2,400 метри

Марија Цветановска го промовираше видео спотот за песната „Засекогаш твоја“
Младата битолчанка Марија Цветановска на Youtube го промовираше видео спотот за песната …
Уште еден златен пехар за Христиан Илиевски Кико
Кико е златен дечко Имаме пиедестал од трката во Орман, Скопје. Летечкиот …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

Со концерт на Каролина Гочева започна 14. издание на БИТ ФЕСТ

Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание…

10. издание на Фестивалот на електронска музика СМОТРА во Старата битолска чаршија

Во Старата битолска чаршија, синоќа се одржа јубилејното 10-то издание на Фестивалот…