Karolina Bitfest 2

Со концерт на Каролина Гочева во античкиот театар Хераклеја, започна 14-то издание на Битолското културно лето БИТ ФЕСТ 2022. Свечено беше отворен од страна на градоначалникот Тони Коњановски, а после тоа следуваше и неколкуминутен спектакуларен огномет.

Karolina Bitfest 14
Karolina Bitfest 11

„Битола и вечерва потврдува дека е град кој живее со културата, град во кој различните историски периоди се создавале, надградувале и промовирале, карактеристични културни обележја кои денеска се наше богатство, должност и гордост. Токму затоа и културните настани кои се случуваат во Битола секогаш треба да бидат одраз на спецификите со кои се гордееме преку нив да ја промовираме македонската култура и традиција, притоа водејќи грижа за градењето силни меѓународни врски кои ќе овозможат силен напредок во сите области. Годинава воведовме нов концепт кој се надеваме ќе го задржи вниманието на публиката. Настаните нека бидат потврда на нашите напори да реализираме културно лето како и што доликува на Битола, а притоа да направиме културата да живее во текот на целата година“, се обрати градоначалникот Коњановски до присутната публика.

Karolina Bitfest 12
Karolina Bitfest 15

За Каролина секогаш е посебно кога пее во својот роден град, а на битолчани им рече дека и е чест што баш таа го отвора БИТ ФЕСТ.

Karolina Bitfest 32

„Одамна не се имаме дружено на нашата најомилена сцена овде во Хераклеја, од 2018 година, кога ги изведував песните од Македонско девојче. Овој пат имам нешто поинакво. Изминатиот период се навраќам на сите песни кои ја одбележале мојата кариера, има песни од пред 20-тина години, се надевам дека ги паметите, одамна ги немаме пеено. Чест ми е што баш јас го отворам БИТ ФЕСТ, ова е прекрасна јунска ноќ, ќе имаме ноќ за паметење“, рече Каролина пред почетокот на концертот.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Чалгиска песна и ора одекнаа во Офицерскиот дом во Битола

Во Офицерскиот дом Битола Ансамбл Македонија приредија незаборавна вечер во која најнапред…

Давор Неќак и Горјана Стојановска приредија незаборавна вечер за битолчани

Во преполната сала на Офицерскиот дом во Битола, синоќа, во рамките на…

Вредните мали ликовни уметници на Илинденски денови

Изминатите неколку дена вредните детски раце од битолските училишта твореа, цртаа, додека…

10. издание на Фестивалот на електронска музика СМОТРА во Старата битолска чаршија

Во Старата битолска чаршија, синоќа се одржа јубилејното 10-то издание на Фестивалот…