до

На балканскиот турнир „ЗЛАТЕН КУП ТЕТОВО“ 2023„ кој се одржа во Тетово на 21.10.2023 год. Карате Клуб „ЗАНШИН ДО“ – БИТОЛА настапи со 10 натпреварувачи во 15 категории и се закити со: 1 златен медал,1 сребрени медали и 7 бронзени медали.

На овај натпревар учествуваа околу 500 натпреварувачи од 7 држави од Балканот. За Карате Клуб „ЗАНШИН ДО“ – БИТОЛА ова е голем успех бидеќи од 10 натпреварувачи се освоени 9 медала.

Од овај турнир со златен медал се закити Маргарита Велјановска ката 2009 год. со сребрен медал се закитија Николај Петковски, Лана Јовановска и Дамјан Никодиновски во ката тим 2015/2014, со бронзен медал се закитија Николај Петковски во две категории и тоа 2016 и помлади и 2015 год, Виктор Ристевски во две категории ката во 2012 год. , Надалина Талевска ката 2010 год и Елена Јончевска, Леона Алиловска и Емилија Илковска во ката тим кадети / јуниори и Надалина Талевска, Тони Кулевски и Маргарита Велјановска ката тим кадети /јуниори.

Ќе продолжат со подготовки за Државното првенство за кадети, јуниори и У-21 кое ќе се одржи на 04.11.2023 год. од каде очекуваме добар пласман на каратистите од К. К. „ЗАНШИН ДО“ – БИТОЛА .

meblo trejd alati2
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…