keti naslovna

На 05.10.2023 г. (четврток) со почеток во 18.00 ч. познатата битолска карикатуристка Кети Радевска во кафе бар „Везилка“ ќе одржи самостојна изложба на нејзините карикатури од познатите битолчани насловена како „За Битола и битолчани“.

На изложбата ќе бидат претставени над 30 цртежи на кои ги има музичката дива Виолета Томовска, Сашка Петковска, Јонче Христовски, Перо Калица, Александар Стерјовски, Петар Ставрев, Валентин Соклевски, Владимир Костов, Панде Димитровски и многу други.

IMG 20230930 130019
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…