НУУБ „Свети Климент Охридски“ Битола на сите граѓани од Општина Битола им го честита празникот 8 Декември – Денот на Свети Климент Охридски.

318407864 527788162723506 3121576009606545311 n

Во холот на Библиотеката поставена е изложба по повод патрониот празник на Библиотеката составена од следниве збирки колекции:

318433357 527788059390183 8746675320547315575 n

– Св. Климент Охридски низ периодичните и монографските изданија

– „НУУБ Св. Климент Охридски низ 2022 год.“

– Публикации во 2022 год.

– Конференции и настани

Популаризација на книгата во 2022 год.

– „Другото лице на книгата“

– Колекција разгледници

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…