Со повеќе активности Народниот театар Битола утре, на 14 ноември ќе го прослави 78-ми роденден.

„Нашиот театар како најстар театар во земјава годинава слави 78 години од првиот македонски збор изговорен на театарските штици. 78 години непрекината дејност се навистина голема бројка и по тој повод НТБ приготвува целодневно чествување на кое ве кaниме сите Вас. Нашиот роденден е подржан од нашата Општина Битола и влезот ќе биде слободен за сите со подигнување на влезници од билетара пред почетокот на настаните“, велат од битолскиот театар.

Во 9.30 часот ќе се одржи едукативно театарскиот пeрформанс „Зошто го сакам театарот“.

Во 19.00 часот ќе биде отворена изложбата на театарски портрети од ликовниот уметник Кирил Геговски.

Во 20.00 часот специјално за публиката, ансамблот на битолскиот театар го приготвија колажот „За нашиот театар“ кој ќе биде изведен на големата сцена.

315286094 494499016045614 5181061889982080848 n

Првиот македонски театар кој на 14 ноември 1944 година во Битола ја изведе првата театарска претстава на современ македонски јазик, едночинката на Владо Малески, „Ѓоре Магаревски“ во режија на Димче Стефановски.

Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да ти плачи. Колкупати ги …
Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …

  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…