Денес во холот на НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола се организираше настан по повод патрониот празник на библиотеката.

biblioteka patronat 2

На настанот се обрати директорот на НУУБ „Св. Климент Охридски“-Битола, м-р Бојан Стефановски кој на присутните гости им го честита патрониот празникот. Настанот беше пропратен со изведби на учениците од Државното музичко училиште и со говорот „ На Климент“ во изведба на проф. Николина Поповска.

biblioteka patronat 14

Библиотекарот Маријан Колевски го промовираше 55 број на библиотечното списание „Библиотечен тренд“, а библиотекарот м-р Гордана Ѓоргиевска-Неделковски го промовираше Зборникот на 17. Роднокрајна средба на битолските писатели.

biblioteka patronat 32

На овој настан директорот да им ги врачи благодарниците на учесниците и фотографот кои помогнаа во реализација на проектот „Другото лице на книгата“. А беа доделени и Ваучери за едногодишна бесплатна членарина на студентите од Факултетот за Информатичка и комуникациска технологија кои беа присутни на настанот заедно со претседателката на студентите Софи Гајтанова.

biblioteka patronat 33

  Вечер на музика со македонски писатели во организација на Book’s House – собраните средства за хуманитарни цели
  Синоќа се одржа настанот „Хуманитарна вечер со македонски автори“ во организација на …
  „Домаќинство за почетници“ на Горан Столевски го отвори 44. Издание на ИФФК „Браќа Манаки“
  Филмот „Домаќинство за почетници", по сценарио и во режија на Горан Столевски, …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…