на

По повод 8-ми Април, Меѓународниот ден на Ромите, Сумнал организираше настан насловен „Биди и ти како…“ во кафе-бар „Порта Џез“ каде што беа претставени голем број успешни млади Роми кои придонесуваат во Битола и претставуваат примери за сите млади од ромската заедница и останатите заедници од нашиот град.

На настанот присуствуваа и млади од неколку училишта од Битола. Претседателката на Сумнал, Фатма Бајрам Аземовска ги претстави сите излагачи, а токму, преку следењето на излагањата и дружењето да се придонесе кон соживот, рушење на предрасудите и стереотипите и активно младинско граѓанско учество.

Така мнозинството ќе има можност да ги запознае своите сограѓани стекнувајќи нови пријателства и промовирјаќи успешни примери за соживот и почит кон различните заедници и култури кои живеат во нашиот град.

На крајот беа доделени и благодарници.

jk tunis
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…