Викендов во амфитеатарот во Ставрос, Грција во организација на Светската Федерација во Боречки Вештини – WFMA чиј основач е и Академијата за боречки вештини и спортови „Златко Неделковски” позната и како „ЗА – НЕД – ДО” се одржа 11-тиот Балкански шампионат.

Учество со свои национални тимови имаа земјите од Балканот и тоа Грција – Бугарија – Македонија – Кипар – Бугарија и Хрватска со над 1.000 борци.

нед до 9

Тимот на „ЗА – НЕД – ДО”од Битола предводен од главниот тренер и официјален претставник во WFMA – Кик Бокс мајсторот Дијана Неделковска броеше шест натпреварувачи кои од 11-тиот Балкански шампионат на WFMA се враќаат со следните резултати:

Јована Јаневска [ 9 години ] категорија до 22 килограми во дисциплината лајт контакт со златен медал; Бобан Гарабиевиќ [ 13 години ] категорија до 59 килограми во дисциплината лајт контакт со златен медал со завршена борба со нокаут; Давид Јошевски [13 години ] категорија до 54 килограми во дисциплината лајт контакт со златен медал; Илче Филкоски [16 години ] категорија до 52 килограми во дисциплината лајт контакт со златен медал; Пенелопа Кочевска [ 16 години ] категорија до 63 килограми во дисциплината лајт контакт со златен медал со завршена борба со нокаут; Бобан Гарабиљевиќ [ 13 години ] категорија до 59 килограми во категоријата лоу кик кој извади нерешен резултат и Лина Зенуни [ 14 години ] категорија до 51 килограм во категоријата лајт контакт со пораз.


Неделковска од Солун за Читај бе изјави:

„Ова не е мал успех. Имавме тим од шест натпреварувачи и подготовките – организацијата на учеството – сместувањето и патот ги реализиравме апсолутно со сопствени средства. Ова е феникс. Враќање на „ЗА – НЕД – ДО” академијата на високото место на пиедесталот во светот на боречките вештини и спортови каде колегите го ценат и препознаваат квалитетот а не квантитетот на натпреварувачите. Огромна благодарност и до WFMA светската федерација чиј основач беше и мојот татко – големиот учител Злато Неделковски што со почести ме назначија за официјален претстаник на Македонија во истата. Голема чест за мене по основ на мојот татко кој живееше за контактните спортови и доказ дека “ЗА – НЕД – ДО” беше – е и ќе остане “расад” на борци со вистински спортски вредности”, истакна таа.

meblo trejd raboti
Уживајте во Истанбул, градот на два континента за 11 Октомври преку ЈК Травел
Сите милионски градови имаат свој посебен шмек. Но, Истанбул е навистина нешто …
Доделени наградите за изложбата „Цртаме за мир“ во чест на Татјана Петрова
Во НУ Завод музеј беше отворена изложбата „Цртаме за мир“ која е …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…