Утре, вторник, Театарската Школа ФАБРИКА ЗА МЕЧТИ, има свое целовечерно претставување во НУ Народен Театар Битола. Играат две претстави и тоа: “Кој е Том Соер?” од Марк Твен, во којашто учествуваат деветнаесет дечиња од малата група на школата, и “Д БРАЈДСМЕЈДС”, по пиесата “Пет жени во исти фустани” од Алан Бол, во којашто учествуваат тринаесет девојки од тинејџерската група на школата. “Кој е Том Соер?” е правена по драматизација на Билјана Крајчевска, а двете претстави се во режија на Софија Ристевска Петрушева и Билјана Крајчевска.

Претставата „КОЈ Е ТОМ СОЕР?“ започнува во 18 часот, додека “Д БРАЈДСМЕЈДС” во 21 часот во големата сала на НУ Народен Театар Битола.

286202560 10160064715278466 6516604273912586679 n
284487054 10160066338898466 6078214403880148863 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Одлична можност доколку го зборувате германскиот јазик! Компанијата „Симпател Телемаркетинг“ вработува во Битола!

„Симпател Телемаркетинг“ е германска компанија која неодамна започна со работа во Битола,…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…