Во битолската библиотека пристигнаа нови наслови за љубителите на книгата. Една од нив е „Малата пациентка“ од Сара Дензил.

Изабел е пациентка сместена помеѓу ѕидовите на високобезбедносниот психијатриски центар за деца „Кромонт“ – каде што не постојат граници помеѓу реалноста и имагинацијата. Пред седум години пронајдено е безживотното тело на шестгодишната Мејси со изгравиран симбол на грбот. Телото е пронајдено во непосредна близина на семејната куќа на Изабел, во езерцето за патки. На тоа кобно место Изабел е затечена покриена со крвта на Мејси и осудена за убиство, а казната ја издржува во најригорозната психијатриска установа под надзор на медицинската сестра Лиа.
Откако Лиа е назначена за медицинска сестра на Изабел, таа е решена да остане професионална и покрај шокантното злосторство што Изабел наводно го извршила во нејзиното минато. Леа поминува сѐ повеќе време со Изабел, таа ја запознава како млада и невина девојка – некој што никогаш не би можела да го гледа како убиец. Но, таа не е единствената која фрла сомнеж околу мистеријата поврзана со малата пациентка. Креирана е интернет-страница за зависници од криминал, каде што многумина го потврдуваат истиот сомнеж – Изабел е неправедно осудена.
Но, дали Леа поради своето болно минато прави погрешна проценка додека се приближува сѐ поблиску до пациентката? Или пак на едно дете му е неправедно одземено детството?

286520585 10160187348138679 5730808831338517349 n

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

„Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…