Поштар во шпанскиот град Аликанте е уапсен откако во куќата што ја продавал биле пронајдени куп неотворени поштенски писма.

Имено, тој во текот на 2012 и 2013 година редовно доаѓал во поштата каде што работел на подигање торби со писма за понатамошна достава. Сепак, се покажа дека повеќе од 20.000 писма никогаш не биле во рацете на оние на кои им биле испратени, а што се случило со испораките е токму прашањето што полицијата во Шпанија го истражува.

Неиспорачаната пошта била откриена откако 62-годишен маж, чие име не го открила полицијата, ја продал својата куќа во Биар, село со 3.600 жители во подножјето на планините во близина на Аликанте.

Кога градежната екипа се појавила да ја реновира куќата, пронашла вреќи со ѓубре расфрлани низ куќата. Откако мажот ги игнорирал постојаните барања да ја испразни куќата, градежниците почнале да ги отвораат торбите. Потоа пронашле купишта запечатени писма, сметки и дотраена службена преписка стари со децении, а сите биле наменети за жителите на една област на Аликанте.

stack of letters gfcfc9215a 1280

– Немаше пакети бидејќи се предмет на регистрација и подетално следење на поштата – изјавиле полициски извори за весникот Ел Паис, пренесува Гардијан.

Полицискиот сомнеж брзо падна врз поранешниот сопственик на куќата. Имено, во 2013 година, поштата одлучила да не му го продолжува привремениот договор, наведувајќи како што полицијата го опишала како „поради неправилности“ што ја следеле неговата рута на испорака во текот на годината кога тој бил дописник.

Тој беше уапсен минатата недела и обвинет за „проневера при чување документи“.

Во меѓувреме, украдената преписка била вратена во шпанската пошта. Писмата ќе останат на располагање на правосудните органи во текот на истрагата, се додека судијата не утврди дека писмата испратени пред повеќе од една деценија конечно можат да бидат доставени.

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Кармен Ексклузив заедно со своите пријатели и клиенти прослави 30 години успешно работење

30 години „за влакно пред другите“. 30 години пример за многумина како…

Грција втора во светот според бројот на најчисти плажи – 581 плажа ја доби ознаката Сино знаме, Халкидики убедливо води

Грчките плажи се меѓу најчистите во светот, а Халкидики и островот Родос…

НЕЗАБОРАВ 2022 Песни за Битола – втор дел (ВИДЕО)

Ако одите во Битола, на Дулие градот ќе ви ги отвори своите…

Новата песна на битолската група „Фаворити“ совршена за првиот свадбен танц

„Ти си ми сè“ е името на новата песна на битолската група…