maja

Од 05-12 мај 2023 година, во „Вила Гора“ Крушево, Здружението за европска интеграција „Европска гледна точка“ го спроведува тренинг курсот „Дигитална медиумска писменост“.

344287780 1965479613787697 3775236235850000140 n

Проектот има за цел да ги научи младите на вештини за дигитална медиумска писменост, како мудро да ги конзумираат онлајн медиумите, да ги анализираат медиумските пораки, да ја тестираат веродостојноста, да развијат критичко размислување и да им дадат знаење и вештини за спроведување на нови активности и нови пристапи со цел да се промовира дигиталната медиумска писменост меѓу пошироката публика.

Конкретно, цели кон реализација на следното:

– Да развива вештини за критичко размислување;

– Да разбереме како медиумските пораки ја обликуваат нашата култура, општеството и сопствените верувања за реалниот свет;

– Да препознаеме во што сака да веруваме или правиме производителот на дигитални медиуми;

– Да препознава дезинформации, лаги и обиди за злоупотреба;

– Да ги открие деловите од приказната што не се раскажуваат;

– Да ги оценува медиумските пораки врз основа на сопствените искуства, вештини, верувања и вредности;

– Да се ​​подобри меѓународната комуникација на младите луѓе и младинските работници;

– Да се ​​промовира дигитална медиумска писменост и Еразмус +.

Во активностите учествуваат 15 младински работници од Северна Македонија, Грција, Турција и Бугарија.

По повод 9 Мај, Денот на Европа, се спроведе и дебата за влијанието на Еразмус + програмата и искуствата кои ги стекнуваат учесниците во разните програми во промовирањето на европските вредности и интеграцијата.

Проектот е финансиран од Националната агенција за европски програми и мобилност на Северна Македонија преку Еразмус + програмата на Европската унија.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…