356814510 629629039130681 7471371330139278218 n

Независната музичка сцена Битола, во рамките на мини проектот „Зајакнување на независната музичка сцена во  Битола“, поддржана од европската фестивалска мрежа MOST и Creative Eu утре организира работилница наменета за зајакнување на капацитетите и вештините на локалните музички артисти и организации кои работат со нив.

Темата на работилницата е : Артистот и музичката индустрија- Бизнис релација или долгогодишно исксутво? со Атанасија Гулевска-АТА.

На работилниците ќе се зборува за различните аспекти на градење музичка кариера, од гаража до фестивали, начин на градење препознатливост, запознавање во музичката индустрија и релации, примери за успешни младински организации на ова поле и др.

Настанот ќе се оддржи во Сабота 01.07 со почеток во  11.00 ч. во Кристалната сала на  Офицерски дом-КИЦ Битола, партнери на проектот.

atanasija работилница

Независната музичка сцена со поддршка на мрежата MOST има за цел да ги мотивира музичките артисти на локално ниво да се здружат, да ги детектираат своите потреби и во соработка со локалната самоуправа и други истанци да ги решаават во правец на подобрување на условите за креирае, градење музичка кариера и др.

Паролата на оваа иницијатива е „За бенд ти треба  френд“, стара бендовска изрека која алудира на тоа дека само здружени можеме да постигнеме промени.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…