Планинарската  група „Олимпус Монс“ ,по 12 пат , на 1 јануари ја  организира  турата  со симболично име „Први на први“, кога вљубениците во  планината  ќе имаат можност да го доживеат првото изгрејсонце во Новата Година на  највисокиот врв на Баба Планина, Пелистер.

Зборното место на планинарите е  Инфоцентар на НП Пелистер  на 1350 метри надморска височина, а потоа патеката на движење продолжува преку Цапарска Пресека, Широка, до крајната цел,  врвот Пелистер на 2601 мнв.

viber image 2022 12 27 08 21 34 659

Оваа патека е со вкупна должина од 14 километри,  висинската разлика е 1251 метар, а просечен наклон од 8.93%

Поаѓањето е  во 00:01 часот на 1 јануари .2023 година, а очекувано време за пристигање на врвот Пелистер е  05:00 часот.

Во 07:30 утрото е планирано време за враќање, а групата треба да слезе  назад до Инфоцентарот на НП Пелистер од  12:00 до  12:30 часот.

planinari naslovna

На првиот ден од 2022 година,  во организација на „Олимпус Монс“ на Пелистер се искачија 34 планинари од цела Македонија, а сега се очекува уште поголем интерес.

Филмскиот репертоар во кино Манаки недела во знакот на жената
Во неделата на жените која следи, ја објавуваме програмата со повеќенаградувани филмови …
Кој ја бара вистината мора да знае како да ја поднесе – кинески древни мудрости
Во минатото Кинезите обесувале поговорки од двете страни на главниот влез на …

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…