viber image 2023 05 04 14 28 53 081

Претседателот Стево Пендаровски денес донесе одлука да донира лични средства во износ од 36.000 денари за Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола како гест на поддршка на активностите кои студиото ги реализира низ своите 55 години постоење и огромниот број активности низ цел свет со кои директно ја промовираат државата.

viber image 2023 05 04 14 28 52 888

Акцент на донацијата на Претседателот Пендаровски е поддршка кон патувањето на тричлена делегација на Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола на годишниот настан на УНЕСКО во Троа – Франција [ 30 мај – 03 јуни ] каде ученици на студиото освоија голем број признанија и награди.

viber image 2023 05 04 14 28 53 030

Имено од учество на годишниот конкурс на кој со детски ликовни творби учествуваа над 75 држави, Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола беше единствен претставник на нашата земја, а освои 20 признанија и 13 награди од кои најголема е освоеното трето место во светот на ученичката Валерија Костовска во категоријата млади ликовни уметници 14 – 18 години.

viber image 2023 05 04 14 28 52 983

Посебно признание УНЕСКО им додели и на Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола и Претседателката Елена Хаџи-Антоновска.

viber image 2023 05 04 14 28 53 136

Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј” Битола претходно најави можност да не се патува во Троа – Франција, но целосно со донации извесно е дека сепак ќе земе учество на најголемата манифестација на УНЕСКО посветена на детското сликарство.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…