vujko vanja

Најновата продукција на Народен театар Битола, ВУЈКО ВАЊА од А.П.Чехов, во режија на Софија Ристевска Петрушева, ќе ја има својата ПРЕМИЕРА и за сите театарски љубители во нашиот град, и тоа на 26 јануари, петок, во 20 часот, како и прва реприза на 27 јануари, сабота, исто во 20 часот.

„Ние со радост ве каниме да погледнете претстава што многу детално ги разработува темите за изгубената среќа, срушените надежи, стравот од губењето на домот, стареењето, како и болното секојдневно психолошко преиспитување – дали нашите животи се среќни, дали живеевме онака како што сакаме, или без борба се предаваме на околностите што не заобиколуваат“, велат од НТБ.

ВУЈКО ВАЊА е претстава за страста, за губењето, за семејството и за разочарувањето, за општествената опресија и за животните избори, за староста, за тагата, но и за надежта, што константно не тера да одиме напред и упорно не стимулира одново и одново да продолжуваме да живееме!

Антон Павлович Чехов

🎭 Вујко Вања 🎭

Користени преводи:

А. Неверова – Христова, О. Павловиќ, Д.Биљановски,

Режија: Софија Ристевска Петрушева

Драматург: Билјана Крајчевска

Сценограф: Валентин Светозарев

Костимограф: Андреј Ѓорѓиевски Папаз

Композитор: Александар Талевски

Кореограф: Кире Миладиноски

Шминка: Стефанија Стојчевска

Дизајн на тон и тон мајстор: Александар Димовски

Дизајн на светло и светло мајстор: Горан Петровски

ЛИЦА:

🎭ВОЈНИЦКИ, ИВАН ПЕТРОВИЧ, ВУЈКО ВАЊА, син на Марија Василевна –

ПЕТАР ГОРКО

421818766 122128599362051791 2369050994007370076 n

🎭СЕРЕБРЈАКОВ, АЛЕКСАНДАР ВЛАДИМИРОВИЧ, професор на универзитетот во пензија –

АЛЕКСАНДАР ДИМИТРОВСКИ

421803917 122128599470051791 6064180918624227394 n

🎭ЕЛЕНА АНДРЕЕВНА, негова жена; на 27 години –

ЈУЛИЈАНА МИРЧЕВСКА

421252777 122128599188051791 1939017188660233492 n

🎭СОФИЈА АЛЕКСАНДРОВНА (СОЊА), негова ќерка од првиот брак –

КАТЕРИНА АНЕВСКА – ДРАНГОВСКА

421387665 122128599254051791 3081441939538602297 n

🎭ВОЈНИЦКА, МАРИЈА ВАСИЛЕВНА,

вдовица на таен советник, мајка на првата жена на професорот – МАРИЈА СТЕФАНОВСКА

421307061 122128599134051791 2763714614282454269 n

🎭АСТРОВ, МИХАИЛ ЉВОВИЧ, лекар –

НИКОЛА ПРОЈЧЕВСКИ

421060444 122128599416051791 1692353461503029459 n

🎭ТЕЛЕГИН, ИЉА ИЛИЧ, пропаднат спахија –

ВАЛЕНТИН ДАМЧЕВСКИ

421820379 122128599524051791 3834700342199026434 n

Дизајн на видео и рекламен материјал: Сашо Илковски

387518106 1794817294296143 1045752243264305524 n

Суфлер: Мирјана Христовска

Инспициент: Мирко Лазаревски

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…