Во посета на Сојузот на борци-Битола во текот на вчерашниот ден беше генерацијата од петто одделение на ООУ„Св.Климент Охридски”-Битола заедно со своите одделенски наставници Снежана Стојанова, Ана Здравкова, Сузана Дишковска, Елица Митревска и Александар Степановски.

312358290 483330497161652 3157749999563060023 n

Учениците се запознаа со работењето на организацијата и некои историски настани од НОБ. Потоа полагаа цвеќе пред споменикот на Стив Наумов каде претседателот Стефан Бошков ги запозна со животот и делото на херојот. Исто така, ги посетија и останатите спомен-бисти на Шеталиштето каде положија цвеќе и цртаа слики од историски настани.

311604318 483329743828394 5120509132919497105 n
311567698 483329860495049 2745864204851459921 n

Претседателот на СБМ-Битола, Стефан Бошков и директорот на ООУ „Св.Климент Охрдиски” – Битола, Предраг Созовски потпишаа меморандум за идна соработка.

Од СБМ-Битола изразија големо задоволство за активностите на наставниците и учениците од ова училиште во зачувување и продолжување на почитувањето на традициите од НОАВМ.

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Пишува Биљана Т. Димко Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…