Битолскиот народен театар се закити со 5 награди на 56-от фестивал “ВОЈДАН ЧЕРНОДРИНСКИ” во Прилеп, а ние уште еднаш покажавме и докажавме зошто Битолски театар е еден од водечките театари во нашата држава.

ОДЛУКА на Комисијата во состав:
Љупчо Ѓорѓиевски
Бесфорт Идризи
Сотир Трајковски, ја донесе следнава одлука:

-Награда за режија се доделува на режисерот Ќендрим Ријани за претставата “Артуро Уи” во изведба на Н.У. НАРОДЕН ТЕАТАР БИТОЛА.
-Награда за Женска епизодна улога се доделува на Викторија Степановска за улогите во претставата “Артуро Уи” во изведба на Н.У. НАРОДЕН ТЕАТАР БИТОЛА.
-Награда за епизодна машка улога “Димче Трајковски” се доделува на Никола Пројчевски за улогите во претставата “Артуро Уи” во изведба на Н.У. НАРОДЕН ТЕАТАР БИТОЛА.
-Награда за костимографија се доделува на Благој Мицевски за костимите во претставата “Артуро Уи” во изведба на Н.У. НАРОДЕН ТЕАТАР БИТОЛА.
-Награда за музика се доделува на Тимор Доми во претставата “Артуро Уи” во изведба на НУ НАРОДЕН ТЕАТАР БИТОЛА.

[contact-form-7 404 "Not Found"]
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…

„Големиот воин и неговата храбра ќерка“ – Биографија за Златко Неделковски напишана од неговата ќерка Дијана

Во Офицерскиот дом беше промовирана биографијата за спортската легенда на Битола, кик…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…