Од почетокот на сезоната 2022/23 ракометарите Павле Атанасијевиќ и Цветан Кузманоски се приклучени кон тимот на Еурофарм Пелистер по две успешни сезони во Еурофарм Пелистер 2. Во овој период тие ги исполнија сите цели, двапати играа плеј-оф, еднаш завршен турнир на Купот на Македонија, изборија место во ЕХФ Лига Европа, а стигнаа и до репрезентативниот дрес. Ракометарите Емилијан Ѓорговски и Павле Петровиќ ќе го минат подготвителниот период со Еурофарм Пелистер во Битола и Маврово.

павле

Инаку ракометарите на Еурофарм Пелистер утрово со редовните тестови и попладнево со првата тренинг сесија во спортската сала „Боро Чурлевски“ во Битола ја почнаа новата сезона 2022/23. На стартот Ларс Валтер и неговиот стручен штаб работеа со осумнаесет ракометари, а Усама Хосни (настапи на Купот на Африка) ќе се приклучи в понеделник на втората фаза на подготовки во Маврово.

Повикани ракометари за подготвителниот период:

Голмани:
Урбан Лесјак
Марко Кизиќ
Бобан Ристевски

Леви крила:
Цветан Кузманоски
Гоце Ојлески
Бојан Маџовски

Леви бекови:
Руди Сери
Дејан Кукуловски
Емилијан Ѓорговски

Средни бекови:
Вилсон Дејвис
Павле Атанасијевиќ
Марио Танкоски

viber image 2022 07 20 17 02 59 973

Десни бекови:
Усама Хосни (ќе се приклучи на подготовките во Маврово заради обврски кон националната репрезентација)
Павле Петровиќ
Мартин Велковски

Десни крила:
Мирко Радовиќ
Ненад Костески

Кружни напаѓачи:
Жарко Пешевски
Денис Васиљев

Дефанзивец:
Милорад Кукоски

viber image 2022 07 20 17 02 13 331

Стручен штаб:
Тренер: Ларс Валтер
Асистент тренер: Божидар Мојсов
Тренер на голмани: Ице Соколески
Кондиционен тренер: Александар Марковски
Физиотерапевти: Филип Милевски и Христијан Стојановски

viber image 2022 07 20 17 02 57 347

План на подготовки за јули и август:
20 јули – почеток на подготовки во Битола
25 јули – 2 август – централна фаза на подготовки во Маврово

Контролен натпревар: Еурофарм Пелистер – Еурофарм Пелистер 2

16-20 август – Струшки ракометен турнир 2022
25 август – СЕХА лига (четвртфинале) – Еурофарм Пелистер – Мешков Брест
28 август – Суперкуп на Македонија – Вардар 1961 – Еурофарм Пелистер

За сите разочарувања кои нé отрезниле…
Сакам разочарувања. Зошто? Затоа што тоа е моментот на отрезнување. Моментот кога …
„Да ја вратиме љубовта кон читањето“ – проект на Пелагонските културно-научни средби
Учениците од четврто одделеное од ООУ „Коле Канински“- Битола со нивните одделенски …

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Фудбалот е и женска пасија – интервју со битолчанката Ангела Домазетовска, ФИФА судија

Битолчанката Ангела Домазетовска уште нод 10 годишна возраст започнала да се занимава…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…