received 282186197646738

Во селото Цапари свечено беше отворена 19. меѓународна колонија Де Ниро. Меѓународно признати, домашни уметници како и многу пријатели на колонијата присуствуваа на официјализирањето на почетокот на колонијата и наздравија за успешен почеток и плодна работа.

received 574460344862426


Колонијата оваа година ќе работи до 28 06. 2023 (среда ) кога ќе биде и официјално затворена со посета на Арт-Поинт Гумно збратимената колонија во село Слоештица – Демир Хисар.
Ве периодот на траење на колонијата од 20. 06. – 28. 06. 2023 година планирани се неколку работни денови, но и доста настани и посети како онаа на античкиот локалитет Хераклеа Линкестис и посета на неколку музеи во Кавадарци и винаријата Бовин.

received 791539822413449


Првиот официјален ден помина во знакот на потпишување на уште еден меморандум на соработка и тоа со Македонски фестивал за алтернативна фотографија Зрно кои пак од своја страна потпишувањето го залија со шише пенливо шпанско вино.

received 623286746416806


Всушност колонијата започна на 20. 06 2023 година со пристигнувањето на гостите, а веќе следниот ден на повидок беше и првата активност. Имено на покана на Меѓународната ликовна колонија Де Ниро а во соработка со Н.У. Завод и Музеј Битола беше организирана инклузивна работилница во која твореа деца од Битола под мотото ,,Ние во музеј и природа” каде уживаа и научија многу тајни за сликањето пејсажи, садови, стари објекти, ликови.

“Од денес малите “уметници” добија нови пријатели – вистински уметници. Децата знаат да препознаат личности и простори кои зрачат со убава енергија и да почувствуваат дека се добродојдени”- рече координаторот на овој проект Ирена Ружин.


Како и секоја година работата на колонијата ќе ја следи и координира Уметничкиот совет кој оваа година е во состав Панде Петровски, Мирослав Масин, Драган Анѓелковиќ, Владо Ѓорески, Стефан Малбашиќ и Кети Бакревска Талевска.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…