По повод претстојните Новогодишни и Божиќни празници, учениците од СОУ „Таки Даскало“, на ден 28.12.2022 организираа новогодишен базар кој се одржа во холот на училиштето.

2

Учениците од гимназиското образование, градежно-геодетската,текстилната, графичката, рударската, угостителско-туристичката, сообраќајната струка, како и од струката лични услуги под менторство на нивните професори, својата креативност ја покажаа во изработката на рачни творби, новогодишни украси, како и домашно приготвена храна.

На оваа манифестација, родителите, вработените во училиштето како и поканетите гости купуваа од приложените предмети и прехранбените продукти. Собраните финансиски средства ќе бидат искористени за купување на дидактички материјали и друг вид на опрема потребна за училиштето.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…