teatar naslovna

Битолскиот театар овој пат, ве носи на едно туристичко патување на 11.03.2023 на најубавата дестинација „НА ОТВОРЕНО МОРЕ”.

sl

Копија на славниот „Титаник“ и автентично патување, на бродолом на кој на бродолмците не им останува ништо друго, освен да си поиграат (живот!) додека играта трае.

teatar 3
Na otvoreno more programce vnatresnajpg
teatar 2

НА ОТВОРЕНО МОРЕ

текст: Славомир Мрожек

адаптација и режија: Благој Мицевски

драматург: Оливера Павловиќ

костимографија: Благој Мицевски

сценографија: Валентин Светозарев

музика: Александар Димовски

светло: Игор Мицевски

видеопроекции: Владимир Переловски

дизајн на рекламен материјал: Сашо Илковски

1

ИГРААТ:

ПРВ ПАТНИК: Марјан Георгиевски

ВТОР ПАТНИК: Никола Пројчевски

ТРЕТ ПАТНИК: Живко Борисовски

БАТЛЕР 1: Васко Мавровски

БАТЛЕР 2: Петар Спировски

* Во претставата е додаден текст, настанат во соработка помеѓу

режисерот и драматургот, а врз основа на документарни текстови и видеа

инспициент: Мирослав Лазаревски

суфлер: Гордана Михајловска

Премиера: 11.03.2023

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Хиподром во близина на Кравари – магистерски труд на Елена Босилковска

Елена Босилковска од Битола, магистриран архитект на Архитектонскиот Факултет при Универзитетот „Св.…