Изложбата ја пренесува фреквенцијата на градот, пренесена на хартија.

Низ процесот на звукот, преку објективот на фотоапаратот, до сетилата на оној кој ќе ја доживее. Станува збор за мултимедијална изложба од неколку фотографии, од урбаниот живот на Битола, која ќе можете и да ја слушнете.

Симбиозата на звукот, пренесен преку фотографијаи, ќе биде уникатно доживување за секој кој ќе ја доживее, односно види и чуе. На секоја од фотографиите ќе биде поставена и аудио опрема, со која ќе имате можност да ги чуете фотографиите.

Целта е да се пренесе и доближи градскиот дух до гледачот, во Офицерски дом – Кристална сала, но и многу пошироко, на социјалните мрежи, а воедно и промовирање на Битола надвор од границите на државата.

Како автори на овој проект се потпишуваат Никола Тргачевски, Александар Котевски и Михаил Марковски, креативци од урбаниот живот во Битола во последниве 10 години кои работеле на голем број на проекти како на локално така и на глобално ниво,

Оваа изложба е закажана во Офицерскиот дом на 3 ноември во 20:00 часот, влезот е слободен.

Zvucna izlozba
Фотогалерија од концертот на Битолскиот дувачки оркестар
Синоќа пред преполната сала во Центарот за култура Битола , се одржа …
Отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во ООУ „Ѓорѓи Сугарев“
Денес беше отворен новиот кабинет за психомоторна реедукација во Центарот за поддршка …
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

ДЛС „Свети Кирил и Методиј“ со апел за спас на Малиот Битолски Монмартр

Од Детското ликовно студио „Свети Кирил и Методиј“ Битола денеска преку социјалните…