На покана на градот Чигасаки, на 29 август 2022 амбасадорот Горан Цеков ги додели дипломите на наградените деца – учесници на меѓународниот ликовен конкурс „Мал битолски Монмартр 2022“, настан со 40 годишна традиција, кој преку универзалниот јазик на уметноста ги спријателува децата од целиот свет, објави Јапонската амбасада во Македонија.

304771425 3041725699452964 1257413287693404968 n

На церемонијата се обратија градоначалникот на Чигасаки, Хикару Сато и амбасадорот Цеков, кои ги поздравија успесите на учениците од училиштето Shorin Junior High School, и изразија задоволство што преку оваа културна манифестација луѓето од Јапонија и Македонија се зближуваат се повеќе и што во развивањето на овие односи придонесуваат јапонските и македонските деца. Изразиja очекување дека врските меѓу двете пријателски земји ќе јакнат се повеќе во наредниот период во областа на културата, туризмот, науката и особено во економијата.

305282660 3041725626119638 5086801574189485105 n

Потоа се одржа сесија на прашања и одговори за македонската култура, традиции, храна, како и за препознатливоста на Јапонија и јапонската култура кај нас.

  Читај бе КНИГА: Тајни чувани до гроб – Тами Хоуг
  Тајни чувани до гроб – Тами ХоугМариса има минато полно со тајни …
  Јована Василевска од ДЛС „Свети Кирил и Методиј” Битола со медал на детскиот ликовен конкурс во Питешти, Романија
  Согласно објавените резултати од првото издание на новоформираниот детски ликовен конкурс со …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

  По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…