Трпчески и пријателите го изведоа албумот МАКЕДОНИСИМО што во издание на британската етикета „Лин Рекордс“ го обиколи светот. Станува збор за проект во чии рамки на оригинален начин се обработува македонската народна музика од страна на нашиот композитор, Панде Шахов, кој, како што вели Трпчески, „со својот посебен музички јазик ја обои на многу поинаков начин, испреплетувајќи со нашата традиционална музика различни музички стилови“. Уникатниот тим на МАКЕДОНИСИМО КВИНТЕТОТ и на оваа серија концерти покрај Симон Трпчески на пијано, го сочинуваат и Александар Краповски на виолина, Александар Сомов на виолончело; на кларинет, саксофон и на кавал Хидан Мамудов, а зад удиралките е Влатко Нушев.

309026905 180760614440857 8070865461234617095 n

Идејата за изведба на проектот „Македонисимо“ во Битола, произлезе од средбата на градоначалникот на Битола, Тони Коњановски со пијанистот Симон Трпчески, во март годинава, со што општина Битола, заедно со своите соработници, ги овозможија потребните услови за синоќешниот настап.„Овој град зрачи со посебен шарм, со уметност и култура и со манир на самите граѓани. Навистина сум многу среќен што имавме можност, за време на овој прв дел од турнејата во Македонија – претставувањето на проектот „Македонисимо“, да дојдеме токму во овој град којшто навистина зрачи со убавина. Дождот не ја поколеба публиката. Дојде во голем број и не прими со сето срце, како и што очекувавме, луѓе од различни профили и професии си го препознаа она што е нивно, што е посветено на македонскиот народ – проектот „Македонисимо“ и навистина со топлина не прими што е дополнителна мотивација и инспирација за уметниците на сцената. Голема е одговорноста да се свири македонска музика, дома во Македонија, пред македонскиот народ, кој што тоа го носи во својот код, така што сум благодарен, што на овој начин го воспримија она што ние го направивме со многу љубов и голема одговорност кон народната музика“, изјави Симон Трпчески по завршувањето на концертот во Битола.

308826712 180760851107500 2085062261211070569 n

Во проектот „Македонисимо“ на оригинален начин се обработува македонската народна музика од страна на нашиот композитор, Панде Шахов, кој, како што вели Трпчески, „со својот посебен музички јазик ја обои на многу поинаков начин, испреплетувајќи со нашата традиционална музика различни музички стилови“. Уникатниот тим на МАКЕДОНИСИМО КВИНТЕТОТ покрај Симон Трпчески на пијано, го сочинуваат и Александар Краповски на виолина, Александар Сомов на виолончело; на кларинет, саксофон и на кавал Хидан Мамудов, а зад удиралките е Влатко Нушев.Следното гостување на проектот „Македонисимо“ е во Виена, а со веќе планирани повеќе концертни настапи, Трпчески и пријателите, продолжуваат да ја слават македонска музика и традиција насекаде низ светот.

308977520 180760744440844 289915929623709650 n
309261374 180760881107497 1393903863143769488 n
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Битолчаните Татјана Грегова и Илче Ацески добитници на признанието „Просветен работник на годината“

По повод Светскиот ден на учителот 5 октомври, во просториите на Општинското…