viber image 2023 07 15 22 18 40 765

На Љубица Мешкова Солак ѝ се додели наградата „Борислав Траиковски“ за најуспешно ликовно остварување од страна на ДЛУБ  – одлука донесена од комисијата составена од вистински зналци во својата професија Лиљана Христова, Владо Ѓорески и Никола Главинче, на добитничката ѝ беше доделена и луксузната монографија напишана за еден од наплодните македонски и битолски ликковни уметници – Борислав Траиковски, за љубопитната уметничка публика во НУ „Завод и Музе“ј – Битола, има и дел поставка посветена на уметникот Траиковски.

viber image 2023 07 15 22 27 49 229
viber image 2023 07 15 22 06 11 954

Од 35 учесници на ДЛУБ – Комисијата  издвои седум финалисти: Владимир Младеновски, Марјан Котевски, Мартин Јакимовски, Златко Крстевски, Васко Ѓоргиев, Тони Попов, Љубица Мешкова Солак.

viber image 2023 07 15 22 06 29 210

Вечерва беа доделени и две пофалници за особено ликовно остварување на Мартин Јакимовски и Тони Попов.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…