Зарина Првасевда, после успешниот концерт во Македонската Филхармонија по повод издавањето на нејзиниот прв албум „ЕХО“ , кој беше распродаден до последна карта, објавува дека ќе одржи концерт придружувана од нејзиниот ансамбл во Битола (13 октомври).

На 13 октомври со почеток од 20 часот во Центарот за култура во Битола ќе има можност нејзиниот концерт да го проследи битолската публика.
На овој концерт Зарина Првасевда ќе ги изведува песните од својот – прв официјален студиски албум, насловен „ ЕХО “, кој неодамна го издаде за издавачката куќа Croatia Records, која пак важи за најголема и најпродуктивна издавачка куќа на балканот од ваков тип. Истиот е склоп од 11 традиционални песни од Балканот, спакувани во нови аранжмани а отпејан на 5 јазика и тоа : македонски, албански, турски, српски и бугарски.

плакат

„Она што за сигурно го знам е дека ќе имаме можност повторно заедно да ја одживееме магијата и синергијата што ни се случи нам присутните во Македонската Филхармонија, преку фреквенцијата на музиката да се прегрнуваме, да плачеме и да се утешиме, да и се радуваме, да ја помилуваме одблизу песната на народот , да ја налееме со љубов и одново да и дадеме крила , онака како што таа заслужува за да лета слободна и да патува се до онаму до кадешто некому ќе биде мелем’’ вели Зарина.

  Бутин: Немојте да попуштате – го боли светот
  Пишува Биљана Т. Димко Грев ми е. Ме боли душата. Срцето да …
  Шејмус Мекгарви: Моќта која ја носи кинематограферот на сет, може да ги направи нештата спектакуларни
  Кинематограферот Шеjмус Мекгарви, добитникот на наградата „Златна камера 300" за особен придонес …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…