Кошаркарскиот клуб “Младост”-Битола во текот на вчерашниот ден одигра неколку натпревари во италијанскиот град Подензано, во близина на Пјаченца. Натпреварите беа во три категории: момчиња родени 2005/06, момчиња родени 2007/08 и помлади, и девојки родени 2008/09 и помлади. Дружењето беше во прв план, се стекнаа нови пријателства, но и кошаркарски искуства. Домаќинот, BC “PODENZANO” се покажа како одличен домаќин, покрај натпреварите обезбеди заеднички ручек на сите играчи и посета на локалниот отворен базен. Експедицијата на КК “Младост” денес го продолжува гостувањето во Италија и ќе биде во Верона.

Владимир Прчков

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Претплатете се за новости

You May Also Like

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Том Круз, Дејвид Бекам, војвотката Кејт аплаудираа на нејзините пресуди – Анета Павловска судеше на Вимблдон

Битолчанката Анета Павловска, една од најдобрите македонски тениски судии, судеше на годинешното…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…

Средба после 20 години на ракометарките и стручниот штаб на ЖРК Пелистер

На иницијатива на тренерот Борче Марковски кој работи професионално на Фарски Острови,…