Кошаркарскиот клуб “Младост”-Битола во текот на вчерашниот ден одигра неколку натпревари во италијанскиот град Подензано, во близина на Пјаченца. Натпреварите беа во три категории: момчиња родени 2005/06, момчиња родени 2007/08 и помлади, и девојки родени 2008/09 и помлади. Дружењето беше во прв план, се стекнаа нови пријателства, но и кошаркарски искуства. Домаќинот, BC “PODENZANO” се покажа како одличен домаќин, покрај натпреварите обезбеди заеднички ручек на сите играчи и посета на локалниот отворен базен. Експедицијата на КК “Младост” денес го продолжува гостувањето во Италија и ќе биде во Верона.

Владимир Прчков

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…