kapino

Познатиот фудбалски стручњак, битолчанецот Димитар Капинковски ќе биде главен тренер на грузискиот фудбалски клуб „Самтредија“.

Од клубот денеска објавија дека македонскиот стручњак го одработи првиот тренинг во тимот и почна да се подготвува за следниот натпревар со стручниот штаб.

„Мило ми е што можам да ја соопштам веста дека сум нов тренер на ФК Самтредија. Се чувствувам среќно и почестено што сум дел од овој прекрасен и амбициозен тим и со нетрпение очекуваме заедно да постигнеме одлични резултати во блиска иднина“, вели Капинковски.

343145780 722910292962570 4463360000095669718 n

Во објавата на клубот за новиот тренер потенцираат дека тој е поранешен фудбалер на македонската репрезентација, а кога се работи за неговата тренерска кариера, беше селектор на „Пелистер“ и на „Победа“.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

16 Светски титули и почесен III дан во сите боречки спортови и вештини за Дијана Неделковска и „ЗА-НЕД-ДО” од Битола

Академијата за боречки спортови и вештини „Златко Неделковски” ЗА-НЕД-ДО од Битола, која…

Пелистер направи уште еден голем чекор понапред кон потврда на „единицата“

По победата над ТФТ (83:64), „пелистерци“ побегнаа на два бода повеќе пред…

Тројца битолчани од „Талент“ ќе играат за младата фудбалска репрезентација на Македонија У-14 против Словенија

Алек Сиваков, Давид Ангелевски и Стефан Секирски од фудбалската школа „Талент“ од…

Четвртото издание на „Трчај бе“ низ објективот на Саше Богоевски

Со учество на 1400 атлетичари од 12 земји од светот, денес во…