Здружението за неформално образование, животна средина и социо-културна едукација Калидус – Битола го реализираше проектот „Иновативен пристап кон децата со посебни потреби во образовниот процес“  како дел од Еразмус + програмата наменета за образование на возрасни. 

received 1495579514209177 1

Проектот беше одобрен  од Националната агенција за европски образовни програми и мобилност и на пет  претставници на здружението „Калидус“-Битола, им беше овозможена  обука на тема: „Стратегии за учење на ученици со посебни потреби“ организирана од страна на Europass Teacher Academy во Фиренца, Италија,одобрена  од Европската комисија на Европската Унија.

Оваа обука  е наменета за наставници кои работат со ученици со посебни образовни потреби во редовните и специјалните образовни училишта.Обуката беше прилагодена да обезбеди методи, стратегии и алатки за настава и оценување за да се одговори на посебните потреби за учење на нивните студенти.

Преку дискусија за студија на случај, како и споделување на добри практики и ИКТ алатки, учесниците учеа како да се справат со клучните предизвици на специјалното образование

После реализација на оваа обука следуваат  дисеминации од обуката за сите заинтересирани лица, организации и здруженија кои се активни на полето на образование на возрасни.

meblo trejd kvaki

  Предавање на теми од книгите на проф. д-р Зоран Крстевски во битолската библиотека
  Пред преполната сала во НУУБ „Св. Климент Охридски“- Битола, предавање одржа проф. …
  Марко Николиќ албумот првенец ќе го промовира и во Македонија
  Марко Николиќ по 20 години професионална музичка кариера во која неговото име …
  Напишете коментар

  Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

  Претплатете се за новости

  You May Also Like

  Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

  Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

  ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

  Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

  Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

  На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

  Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

  На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…