Реализирана првата работилница за музички менаџмент наменета за независната музичка сцена во Битола. Истата се оддржа на 05 мај во салата на Кино Манаки – КИЦ Битола, на тема „Како до успешен музички  букинг.“ 

viber image 2023 05 05 23 34 14 702

Претставници од десетина локални бендови, беа запознати со активностите и целите на проектот и веб страната наменета за промовирање на независната музичка сцена. Настанот траеше 2 часа, воден од професионалниот музичар, професор и промотор, директор на џез фестивал Поповски Сашо од Битола.

Освен професионалната матрица за букинг, Поповски ги сподели своите искуства од почетоците до денес, што беше охрабрувачо и корисно за младите музичари. 

Настанот е дел од  мини проектот; „Зајакнување на независната музичка сцена Битола“ поддржан од MOST.кој има за цел мапирање, профилирање  промовирање на младите независни музичари и групи и подобрување на локалните полиитки за оваа целна група.

viber image 2023 05 05 23 34 09 201
Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Претплатете се за новости

You May Also Like

Џепането како културен, историски и рекреативен центар – Магистерски труд на Искра Јовевска од Битола

Продолжуваме со презентирање на магистерските трудови изработени од 6 млади архитекти од…

ООУ „Ѓорѓи Сугарев“ Битола го доби признанието за Најдобра установа од областа на заштитата, образованието и рехабилитација на лицата со попреченост

Фондацијата ,,Професор д-р Љупчо Ајдински”, а на предлог на Сојузот на специјални…

Промоција на две книги од авторката Билјана Андоновска во Бигорски манастир

На 16 април, на празнувањето на Лазаревото воскресение, авторката Билјана Андоновска од…

Петти Акатист кон Мајката Божја во храмот „Пресвета Богородица“ во Битола

На 08.04.2022 г., во петтиот петок од Великиот пост, Митрополитот Преспанско-пелагониски и…